Kepikõnni Kasulikkusest

Inimese tervise üks põhi alustalasid on regulaarne liikumine. Tänapäeval kannatab liikumisvaeguse ja sellest põhjustatud haiguste all üha enam inimesi. Regulaarse liikumisega treenime me oma organismi vastupidavust, st tugevdame südant. Hea vastupidavus on hea tervise ja töövõime üks tähtsamaid eeldusi, mis aitab pikendada ka eluiga.Üheks suurepäraseks liikumisviisiks vastupidavuse arendamiseks on kepikõnd (ingl.k. Nordic Walking).

Kepikõnd on jõukohane igaühele, liigutused on lihtsad ning loomulikud. See ala sobib kõigile sõltumata soost, vanusest ja kehalisest ettevalmistusest. Treeninguks läheb vaja vaid paari keppe, mugavaid jalanõusid, sportlikku riietust ja eelkõige liikumisrõõmu. Kõndida saab igal aastaajal ja igal pool: metsas, pargis, linnatänavail, kergliiklusteel ja rannas.

Miks tegeleda kepikõnniga?

  • Kepikõnni puhul on liigestel lasuv koormus oluliselt väiksem kui joostes ja hüpates, mil koormus liigestele tõuseb 3–5 korda kehamassist suuremaks. Keppidega kõndimine vähendab käimisel tekkivat koormust jalaliigestele, jättes osa kehamassist käte kanda. 
  • Lisaks alakeha lihastele pannakse keppidega käimisel tööle ka õlavöö, ülakeha ja nimmepiirkonna lihased. 
  • Kepikõnd paneb liikuma lülisamba ja vähendab istuvast tööst tulenevaid pingeid luu- ja lihaskonnas.
  • Kepikõnd tõstab tavalise käimisega võrreldes energiakulu, arendab vastupidavust ja suurendab organismi hapnikutarbimise võimet umbes 58% tavalisest käimisest rohkem. 
  • Erinevate uuringute andmetel kulutab inimene kepikõnnil tavalise käimisega võrreldes kuni 46% rohkem energiat.
  • Kepikõnd on soodne võimalus end vormis hoida – head käimiskepid kestavad kaua ning värskes õhus liikumine on tasuta!

Vaata videost, millisel tasemel kepikõndi harrastada:

Vaata videost, kuidas kasutada käimiskeppe võimlemis- ja jõuharjutusteks: